در این مقاله می‌خوانیم...

سیماتیک (SIMATIC) چیست؟​

 چه در زمینه صنعت اتوماسیون و برق و الکترونیک کار کرده باشید و چه تجربه ای در این زمینه نداشته باشید، احتمالا نام سیماتیک، تا به حال زیاد به گوشتان خورده باشد!

سیماتیک، یکی از سری های معروف کنترلرهای منطقی برنامه پذیر (PLC) در اتوماسیون صنعتی است، که توسط زیمنس، برند اول اتوماسیون صنعتی در جهان، در سال 1958 میلادی  طراحی و عرضه شده است. و بیش از 60 سال قدمت دارد!

یکی از ویژگی های جذاب سیماتیک، نام گذاری هوشمندانه آن است. شاید برایتان جالب باشد، که بدانید، کلمه سیماتیک (Simatic) از دو کلمه SIEMENS و  Automatic (به معنی خودکار) گرفته شده است. “یعنی سیستم اتوماتیک زیمنس

برندسازی زیمنس، برای سیماتیک، به حدی موفق بوده، که این سری در ویکی پدیا هم یک صفحه جداگانه برای خود دارد!

صفحه سیماتیک را در ویکی پدیا ببینید:

 

سریع‌تر، مقرون به صرفه‎تر و بهینه تر

کاربردهای جدید ترانزیستورهای منبع تغذیه


این پروژه، ماموریت بخشی از تیم حرفه ای کارشناسان زیمنس در Schuckertwerke در ارلانگن در اواسط دهه 1950 میلادی بود. اما چیزی که حالا مهندسان دارند روی آن کار می‌کنند، تنها چهره فناوری قدرت را تغییر نمی‌دهد، بلکه تمام مرزهای صنعت را جابه جا می‌کند..!

یکی، برای همه..!


چیزی که همه کاربران سیماتیک در آن اتفاق نظر دارند، این است که سیماتیک زیمنس، بالاترین حد ادغام شدن و یکپارچگی را دارد، زیمنس به گونه ای طراحی شده که برای هر کاربرد و هر پروژه ای سفارشی سازی می‌شود و در بهینه ترین حالت ممکن، برای اجرای پروژه ها آماده می‌شود و می‌تواند به کاهش هزینه ها کمک زیادی بکند.

سیماتیک چگونه کار می‌کند؟​

کنترلرهای سیماتیک،مانند بقیه کنترلرهای منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) زیمنس، سیستم را به طرز بهینه ای به طور کامل کنترل می‌کنند. و باعث می شوند که تمام سیستم با استفاده از تنها یک دستگاه، بدون سیم کشی های زیاد و ناهماهنگی های احتمالی و با بیشترین بازده و کمترین هزینه، کنترل شود. یک PLC در واقع کنترل ماشین ها را به عهده گرفته و باعث می‌شود عمل مستقیم ماشین از کنترل آن جدا شود.

دستگاه های سیماتیک اولیه، ترانزیستوری بودند، که به جای رله‌های متصل به یک دستگاه خاص کار می کردند. در سال 1973 ریزپردازنده ها معرفی شدند که مانند کامپیوتر به برنامه ها اجازه ذخیره شدن می‌دادند و در نتیجه کار سیستم، آسان تر و بهینه تر کنترل می‌شود.

سیماتیک ها، ماژول های ورودی و خروجی برای اتصال با بقیه اجزاء را دارند و قابل گسترش هستند.

سیماتیک، مجهز به RTC است و برنامه های سیماتیک، به صورت Real Time داده های به دست آمده از سنسورها را دریافت کرده و آن ها را به صورت سیگنال هایی به عنوان محرک، به کنترلرها ارسال می‌کنند و سپس کنترلرها، عملکرد سیستم را کنترل می کنند.

بسته به دستگاه و ماژول های آن، این سیگنال ها انواع مختلفی دارند، می‌توانند یک مقدار باینری باشند و یا پیچیده تر باشند.

انواع پیشرفته تر سیماتیک ها، از ورودی ها و خروجی ها و محاسبات پیچیده هم پشتیبانی می‌کنند. مثلا SIMATIC 505 از کمیت های عددی ممیز شناور یا “floating point quantities ” و توابع مثلثاتی پشتیبانی می‌کند.

نسل سیماتیک ها

سیماتیک، یکی از سری های معروف PLC در جهان است که توسط زیمنس در سال 1958 به بازار عرضه شد. سری سیماتیک، 4 نسل اصلی از PLC ها را طراحی کرده است، که آخرین و جدیدترین آن، SIMATIC S7 است. که شامل انواع PLC های قدرتمند، در اتوماسیون صنعتی و تولید است. سیماتیک، یکی از غول های اتوماسیون صنعتی است که در همه جهان شهرت خاصی دارد و در تمام زمینه ها، توانسته با ارائه راه حل های گوناگون، نیازهای مختلف سیستم ها را فراهم کرده و در تمام صنایع، حضور پررنگی داشته باشد.

برای اولین بار زیمنس در سال 1958 ورژن G سیماتیک توسط زیمنس عرضه شد و بعد از آن در سال 1973 زیمنس سری سیماتیک S3 را تولید کرد و 6 سال بعد از آن در  سال 1979 از plc های پیشرفته تر سیماتیک S5 رونمایی کرد و دست آخر در سال 1995، نسل جدیدی از PLC های سیماتیک را با نام SIMATIC S7  به بازار ارائه کرد.

با کلیک روی عکس زیر، می توانید لیست PLC های قدرتمند زیمنس را ببینید:

plc زیمنس

سیماتیک S5

سیماتیک S5 در مدل های 90U،95U، 100U، 101U، 105، 110، 115، 115U، 135U و 155U به بازار عرضه شد. در هریک از مدل ها، CPU های مختلف، با سرعت، حافظه، و قابلیت های متنوع برای انواع پروژه ها، در دسترس قرار گرفت. بعضی از CPU های این سری قابلیت های ویژه ای هم داشتند که به طور گسترده در پروژه های مهمی با اطمینان بالا به کار گرفته شدند؛ مثل صنایع دارویی.

هر CPU، یک منبع تغذیه و یک قسمت در پشت، که روی آن، درگاه هایی برای اضافه کردن آپشن های مختلف است دارد. آپشن هایی مثل ارتباط سریالی و اترنت، کارت ورودی و خروجی دیجیتال، بردهای پردازش سیگنال آنالوگ، کارت های شمارنده و دیگر رابط های تخصصی و ماژول های عملکردی و… .

سیماتیک S7

خط تولید سیماتیک S7 در سال 1994 در سه کلاس S7-200 و S7-300 و S7-400 شروع شد.

معرفی سیماتیک S7 با انتشار یک فیلدباس استاندارد پروفیباس جدید و استفاده از اترنت صنعتی برای تسهیل ارتباط بین دستگاه های اتوماسیون صنعتی بود.

نقش پررنگی که سری S7-300 سیماتیک در اتوماسیون داشت، به مطرح شدن زیمنس به عنوان یکی از رهبران اتوماسیون در جهان، خیلی کمک کرد. اما به نظر می‌رسه که امپراطوری این سری محبوب هم تا چندوقت دیگر به پایان می‌رسد و تا چندماه اخیر این چند سری اولیه، دیگر توسط زیمنس تولید نشوند و سری‌های جدیدتر، جای آن ها را به طور کامل بگیرند.

با استفاده از لینک زیر، می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد پی ال سی های سری SIMATIC S7-300 به دست بیاورید و همین طور با راهنمایی متخصصان ما اقدام به خرید کنید:

انواع پی ال سی سری  SIMATIC S7-300 زیمنس

زیمنس، که پیوسته دنبال رصد کردن تکنولوژی های جدید تر بود و در پی ارائه راه حل های مبتکرانه و بهینه تر برای پروژه های مختلف روز صنعت بود، بعدها در سال 2012 سیماتیک S7-1200  و S7-1500 را منتشر کرد. این مدل ها، با رابط استاندارد پروفینت (Profinet) طراحی شدند.

همین حالا، با استفاده ازصفحه زیر، برای خرید PLC های S7-1200 اقدام کنید:

انواع پی ال سی سری  SIMATIC S7-1200 زیمنس

آیا زیمنس ارزان است؟!

 بله…!

با این که قیمت محصولات اصلی زیمنس، نسبت به محصولات مشابه رقبا، گران تر است، اما باز هم از آنها ارزان تر است..!

 

چرا؟ چون محصولات زیمنس، کیفیت و کارایی بسیار بالایی دارند، به طوری که هیچ محصول دیگری نمی‌تواند تا این حد کارآمد باشد و به اندازه زیمنس، بهینه کار کند. این کارکرد بهینه زیمنس، حتی به ما کمک می‌کند که در انرژی و قطعات دیگر پروژه هم صرفه جویی کنیم و همه چیز را به صورت کاملا بهینه به کار ببندیم.

همچنین قدرت محصولات زیمنس و مدهای حفاظتی و عملکرد بهینه باعث می‌شود زیمنس، دوام خیلی بالایی داشته باشد و احتمال خرابی بسیار کمی داشته باشد و شما لازم نیست هزینه چندانی برای خرید مجدد یا تعمیر کنترلرهای زیمنس داشته باشید.

پس می‌بینیم که با استفاده از محصولات زیمنس، به هر جهت می‌توانیم هزینه ها را کاهش داده و با اطمینان کامل پروژه خود را مدیریت کنیم. و حتی اگر هزینه بیشتری برای خریدن سیماتیک زیمنس پرداخت کنیم، این یک هزینه شیرین است که راحتی و بهینگی را برایمان به دنبال دارد!

تجربه یک خرید آسان و مطمئن

 

می دانید که در زمینه های تخصصی، گاهی پیدا کردن یک محصول اصل و یا تشخیص High Copy بودن و درجه کیفیت یک محصول، با وجود محصولات فیک زیادی که در بازار موجود است، کار سختیست، که نیاز به دانش و تجربه کافی دارد.

برای این که در خرید خود دچار اشتباه نشوید و هزینه های اضافی پرداخت نکنید، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید، که مهندسان با تجربه ما، آماده ارائه مشاوره خرید به شما هستند. همچنین، ما در مجموعه سیماتیک کنترل، افتخار این را داریم، که بهترین محصولات اتوماسیون صنعتی را، با رنج قیمت های مختلف و کارکردهای متنوع، برای شما همکاران عزیز فراهم کنیم، تا شما بتوانید بهترین و بهینه ترین ابزار را برای پروژه های خود انتخاب کرده و با اطمینان کامل پروژه خود را پیش ببرید. به علاوه، متخصصان ما کنار شما هستند و شما را در مورد نحوه راه اندازی ابزارها و خرید بقیه لوازم مورد نیازتان، همراهی می‌کنند.

شما مشتریان عزیز، می‌توانید از طریق شبکه های اجتماعی و یا تماس تلفنی با شماره هایی که در سایت موجود است، به صورت رایگان، با مهندسان ما ارتباط برقرار کنید.

 

منبع تغذیه سیماتیک​

و اما…

یک پیشنهاد ویژه، برای شما، مخاطب صبوری که تا این جای مطلب با ما همراه بودید 🙂

زیمنس، برای PLC های قدرتمند سیماتیک، منبع تغذیه های مخصوصی را طراحی و ارائه کرده، که به بهینه ترین شکل ممکن با PLC های سیماتیک کار می‌کنند. سیماتیک کنترل، منبع تغذیه های سیماتیک را با قیمتی ویژه برای شما مشتریان عزیز فراهم کرده، که ازز لینک زیر، می‌توانید برای آشنایی با این محصول فوق العاده، و خرید آن استفاده کنید:

فروش ویژه تغذیه زیمنس

چند نمونه از خانواده سیماتیک ها​