آموزش نرم افزارهای اتوماسیون صنعتی, مطالب آموزشی, مطالب آموزشی PLC, وبلاگ

برنامه نویسی PLC

نرم افزار اتوماسیون صنعتی

زبان برنامه نویسی PLC

پی ال سی ها یک کنترل‌گر قابل برنامه ریزی هستند که نقش مهمی در فرآیندهای صنعتی دارند، plc ها زبان برنامه نویسی مختص به خود را دارند.
می‌توان گفت مزیتی که PLC  نسبت به سیستم‌های کنترل قدیمی دارد این است که بعد ازپیاده سازی طرح خود می‌توانیم مجدد طرح و برنامه خود را تغییر دهیم. اینکار هزینه کمی نسبت به سیستم‌های قدیمی دارد و این هزینه فقط در وقتی است که برنامه‌نویس باید برای تغییر برنامه خود صرف کند.

در ادامه به معرفی انواع زبان برنامه نویسی PLC می‌پردازیم .

بهترین زبان برنامه نویسی در PLC چیست؟!

اوایل شرکت‌های سازنده PLC هرکدام به شکلی پراکنده کار می‌کردند و به این ترتیب هر شرکت نیز قوانین خود را در دستگاهای خود اجرا می‌کرد.
این روند تا جایی پیش رفت که باعث اعتراض برنامه نویسان و انجمن‌های علمی مهندسی شد به همین دلیل IEC کمیسیون الکتروتکنیکی بین‌المللی طی اقدامی تمام شرکت‌های سازنده PLC را ملزم به رعایت قوانین بین اللملی تحت یک استاندارد در خصوص زبان‌های برنامه نویسی واحدی نمود.
به دلیل اینکه هر زبان توسط یک شرکت توسعه داده شده بود امکان انتخاب یک زبان واحد نبود و به همین دلیل 5 زبان برنامه نویسی به عنوان استاندارد جهانی در حوزه کار و ساخت PLC تعیین شد!.

1. Ladder diagram (LD)
2. Function block diagram (FBD)
3. Structured text (ST)
4. Instruction list (IL)
5. Sequential function chart (SFC)

5 نوع زبان برنامه نویسی PLC عبارتند از:

• نمودار نردبان (LD)

در ابتدا LD زبان مدل‌سازی منطق رله بود که از قطعاتی مانند سوییچ‌ها و المان‌هایی همچون رله‌های مکانیکی استفاده می‌کرد، تا کنترل دستورالعمل ها را در دست داشته باشد. این منطق پلکانی، به این صورت بود که تمام قطعات داخلی یک مدار به جز آنها که به سیگنال‌هایی بیرونی برای فعال شدن نیاز داشتند را با المان‌های منطقی نماد‌گذاری می‌کرد.
در این زبان ظاهر مدارهای رله به این ترتیب مدل می‌شود که یک سری صفحات افقی وجود دارند و از آن‌ها ریل‌هایی عمودی عبور می‌کند. این ریل‌ها اتصالات الکتریکی را نشان می‌دهد.

• نمودارهای عملکرد متوالی (SFC)

زبان برنامه نویسی SFC یک زبان گرافیکی است که می تواند برای مهندسین برق و یا کسانی که با زبان های برنامه نویسی کامپیوتری آشنایی ندارند مناسب و آسان باشد. در زبان SFC عملیات کنترلی را به ترتیب قرار داده و به یکدیگر وصل می کنیم. این زبان برای پروژه هایی با شرایط کنترلی و سطح بالا استفاده می‌شود.

• نمودار بلوک عملکرد (FBD)

زبان برنامه نویسی  FDB  از روش بلوک دیاگرام استفاده می کند.این زبان گرافیکی است و برای برنامه نویسی از یک سری بلوک استفاده می کند که در کنار یکدیگر قرار می گیرند. بلوکهای قرار داده شده باید به درستی در جای خود قرار گیرند و هر کدام یک وظیفه مشخص دارند.

• متن ساختار یافته (ST)

زبان متنی است و از ساختار پیچیده ای دارد.اگر با زبان برنامه نویسی پاسکال آشنایی دارید، می توان گفت که زبان ST تا حدودی مشابه زبان پاسکال است که در آن کمیت ها با پارامتر مشخص می شوند. در این زبان، تکه کد ها با نقطه ویرگول “;” از هم جدا می‌شوند.

• لیست دستورالعمل (IL)

زبان IL یا Instruction List مشابه زبان اسمبلی است. در این زبان، دستورالعمل ها یا عملگر هستند یا عملوند که هر کدام از آنها در یک خط جدید نوشته می شوند. افرادی که با زبان های برنامه نویسی قدیمی و یا اسمبلی آشنا هستند، زبان IL برای آنها گزینه بسیار مناسبی محسوب میگردد

نرم افزارهای plc

نرم افزار Step5

برای برنامه نویسی سیستم اتوماسیون صنعتی کنترلرهای منطقی اولین سری از محصولات شرکت آلمانی زیمنس ، تحت عنوان Simatic s5، تولید شد، از نرم افزار Step5 استفاده می شود. با اینکه تولید این محصول متوقف شده است، اما هنوز در بسیاری از کارخانه ها و صنایع ، از plc های سری 5 زمینس، استفاده می شود.

 

نرم افزار Step7

از این نرم افزار برای Simatic plc ها استفاده می شود. simatic s7 و انواع مدل های مختلف سری 7 سیماتیک، کنترلرهایی هستند که برنامه ریزی آن ها با step7 است. امکانات زیادی که این نرم افزار دارد باعث محبوبیت آن بین مهندسین شده است.

نرم افزار Step7 TIA Portal

یکی دیگر از نرم افزارهای قدرتمند که کمپانی زیمنس برای برنامه نویسی PLC های خود ارائه داد، step7 professional (TIA Portal) می باشد. تمام ورودی ها و خروجی های آنالوگ، ماژول شمارنده، ماژول وضعیت و هر ورودی و خروجی دیگری که تعبیه شده است، در صورت استفاده از این نرم افزار plc ، باید به صورت سخت افزاری پیکربندی شوند.                                                                                                                                                                                                                                                                     

نرم افزار Logo! Soft comfort

این نرم افزار امکان برنامه نویسی در یک محیط ساده و گرافیکی و رسم نمودارهای نردبانی و ladder diagram، اف بی دی و نمودار بلوکی رویه،را می دهد و با دیگر محصولات شرکت زیمنس سازگاری دارد. دیگر ویژگی های این نرم افزار امکان نصب و اجرا بر روی ویندوز، مک و لینوکس، وهمچنین برنامه نویسی نرم افزارهای switch control بدون نیاز به کدنویسی ، امکان تست و رفع خطا در هر فاز، برنامه نویسی مرحله ای و کاهش درصد خطا است.

میتوانید جهت دانلود نرم افزارLogo! Soft comfort ازطریق لینک زیر اقدام کنید.                                                                                                                                                                                                                                                        

نرم افزار Logo! Soft comfort 

نرم افزار PLCSim Advanced زیمنس

نرم افزار شبیه سازی در پی ال سی های سیماتیک زیمنس.

نسخه اصلی این نرم افزار قدرتمند را می توانید به راحتی و به صورت رایگان از لینک زیر دانلود نمایید:

 

دانلود رایگان ورژن اصلی نرم افزار PLCSim Advanced زیمنس

 

 

 

نرم افزار Tisoft

برای برنامه نویسی کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر simatic 505، از نرم افزار TISOFT استفاده می شود. سری 505دارای انواع مختلفی ست که بنابر کاربردهای مختلف کوچک و بزرگ، طراحی و تولید شده اند.

نرم افزار WPLSOFT

WPLSOFT نرم افزاری از برند دلتا می باشد. DELTA PLC ها دارای سری های مختلف مانند سری DVP است که امکان برنامه نویسی و کنترل آن ها با این نرم افزار در ویندوز ، وجود دارد. علاوه بر این، با نرم افزار WPLSOFT قادر به برنامه نویسی سری های AH-AS همچنین اینورترها و HMI های که PLC دلتا در آن ها وجود دارد، خواهید بود.                                                                                          

میتوانید جهت دانلود نرم افزار WPLSOFT  ازطریق لینک زیر اقدام کنید.                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

نرم افزار WPLSOFT 

نرم افزار Ispsoft

آخرین نرم افزاری که شرکت دلتا در زمینه برنامه نویسی plc ارائه کرده است ، نرم افزار ISPSOFT است که بر اساس استاندارد IEC61131-3 و PLC OPEN می باشد. در این برنامه می توان از قابلیت فانکشن بلاک استفاده کرد. به این صورت که برای برنامه نویسی می توان فانکشن های مد نظر خود را ساخت و در کنار توابع از پیش طراحی شده در نرم افزار، استفاده کرد.

نرم افزار Kinco builder

در بین انواع PLC، کنترلرهای کینکو به خاطر داشتن قابلیت اطمینان بالا، قیمت اقتصادی و همچنین قابلیت توسعه پذیری آسان و افزودن ماژول ها برای رفع نیاز کاربری، در صنعت بسیار مهم و پرکاربرد هستند. کمپانی کینکو برای برنامه نویسی و برنامه نویسی محصولات plc خود، نرم افزاری تحت عنوان kinco builder تولید و عرضه کرده است. توسط kinco builder و زبان برنامه نویسی لدر یا ladder logic ، برنامه های مختلف برای محقق ساختن اهداف گوناگون، به این پی ال سی ها داده می شود.

نرم افزار Winproladder

Fatek یکی از شرکت های معروف در زمینه تولید PLC می باشد. این شرکت کنترلرهای منطقی بسیار با کیفیتی را در نوع ماژولار تولید وعرضه کرده است. پی ال سی های فتک طبق نام ماژول Main Unit نام گذاری می شود. ماژول Main Unit در سه دسته Basic ، Advanced و NC Positioning تولید می شوند. در هر دسته بندی، تعداد زیادی مدل وجود دارد که بسته به کاربری مد نظر، انتخاب و استفاده می گردد. برای استفاده از یک PLC فتک شما حداقل به سه ماژول، یکی منبع تغذیه، یک مدل از Main Unit ها و در نهایت یک ماژول برای ورودی و خروجی، نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *