آموزش نرم افزارهای اتوماسیون صنعتی, مطالب آموزشی, مطالب آموزشی PLC, وبلاگ

برنامه نویسی PLC زیمنس

برنامه نویسی PLC زیمنس

برنامه نویسی PLC

امروزه، تمام فعالیت های صنعتی به طور مداوم، در حال پیشرفت و به‌روزرسانی هستند، از این رو سسیستم های کنترل صنعتی، با کنار گذاشتن، سیستم کنترل رله ای و استفاده از PLC، در حال بروز کردن صنعت خود می‌باشد، PlC، اطلاعات پردازش شده را با استفاده از سنسورها، دریافت و در حافظه ذخیره می‌کند، طراحی مدارهای PLC، با یک یا چند روش مشخص به عنوان برنامه نویسی PLC، انجام می‌شود.

 

PLC چیست؟ معرفی انواع PLC ها و برندها با اطلاعات کامل و… 

زبان های برنامه نویسی PLC

 زبان های برنامه نویسی  PLC در استاندارد IEC 1131-3 به پنج گروه تقسیم شده اند:

 1. INSTRUCTION LIST (IL)
 2. FUNCTION BLOCK DIAGRAM (FBD)
 3. LADDER DIAGRAM (LD)
 4. STRUCTURED TEXT (ST)
 5. SEQUENTIAL FUNCTION CHART (SFC)
 6.  
 • فهرست دستورالعمل  INSTRUCTION LIST (IL)

یک زبان برنامه نویسی سطح پایین، ومبتنی بر متن می‌باشد، دراین زبان، برای هر دستورالعمل، از یک مخفف استفاده می‌شود، مجموعه‌ای از دستورالعمل ها، به صورت لیست در این زبان PLC قابل‌مشاهده است، که تا حدودی به سادگی آن کمک کرده است.

 
 •  نمودار بلوک تابع FUNCTION BLOCK DIAGRAM (FBD)

دومین زبان برنامه نویسی محبوب، بین زبان هایPLC  است، یک زبان گرافیکی، که از بلوک های عملکردی تشکیل شده است، هر بلوک یک سری ورودی خروجی، را براساس نوع دیتا، مورد نیاز آدرس دهی می‌کند.

 •  STRUCTURED TEXT (ST)

یک زبان برنامه نویسی سطح بالا، و مبتنی بر متن است، به همین دلیل چون فضای کمتری، اشغال می‌کند، نسبت به زبان های گرافیکی، با سرعت بیشتری، برنامه اجرا می‌شود، ST، یک زبان برنامه نویسی استاندارد می باشد، که به ما این امکان را می دهد، برند‌های مختلفPLC  را با آن برنامه نویسی کرد.

 •  زبان برنامه نویسی نردبانی LADDER DIAGRAM (LD)

زبان نردبانی، از معروف ترین زبان های برنامه نویسی PLC می‌باشد، که یک زبان گرافیکی است، به همین دلیل فضای زیادی اشغال می‌کند، وباعث پایین آمدن، سرعت اجرای برنامه می شود، این زبان، برنامه ها را با استفاده ازیک نمودار گرافیکی، نمایش می‌دهد، ساختار این برنامه، تقریبا شبیه به مدارهای فرمان رله ای می‌‌باشد، که در دستگاه های صنعتی، بیشتر کاربرد دارد.   

 •  فلوچارتی SEQUENTIAL FUNCTION CHART (SFC)

یک زبان برنامه نویسی گرافیکی است، دراین زبان، برنامه ها به صورت مجموعه ای از بلوک ها، نمایش داده می‌شود، در این زبان امکان ویرایش وجود دارد، و با وجود بلوک بندی برنامه ها، عیب یابی آسانی دارد.

انواع PLC زیمنس و زبان برنامه نویسی آن ها 

 PLC زیمنس را می‌توان به پنج گروه زیر تقسیم نمود:

Simatic S5

این PLC های زیمنس، قدیمی هستند، و از چرخه ی تولید زیمنس، خارج شده اند، انواع مختلفی دارند، که برخی مانند CPU زیمنس  S5-90U یا S5-95U  به صورت فشرده بوده وحوزه عملکرد محدودی دارند، و  CPU زیمنس  S5-100U وS5-115U  ماژولار بوده و برای سیستم های کنترلی، با ابعاد متوسط به‌کار می‌روند، برای عملکرد وسیع PLC های S5-135U وS5-155U  از این خانواده عرضه  شده اند، برنامه نویسی این PLC ها با نرم افزار Step5 انجام می‌گیرد.

Simatic S7

سیماتیک، شاهکار شرکت زیمنس در زمینه PLC است. شهرت PLC های سیماتیک زیمنس، جای بحث ندارد و در همه جهان متخصصان از PLC های قدرتمند سیماتیک زیمنس، در پروژه های خود استفاده می‌کنند. سیماتیک به قدری شهرت دارد که در ویکی پدیا هم یک صفحه مختص خود دارد!

این PLC ها، به پنج خانواده سیماتیک مختلف تقسیم می‌شوند:

 S7-200 ، به ‌صورت فشرده بوده و برای سیستم های سیماتیک کنترلی قدیمی، به‌کار می‌رفته و در حال حاضر تولید نمی‌شود.

S7-300 ماژولار است و عملکرد متوسط دارد.

  S7-400 نیز تماماً ماژولار است، به آنها (Automation System) AS نیز گفته می‌شود.

سری دیگر، S7-1200 است، که جایگزین سری S7-200 شده است.

 PLC های سیماتیک زیمنس، با نرم افزارSTEP7 زیمنس، برنامه نویسی و پیکر بندی می‌شوند.

 ولی برای پیکربندی و برنامه نویسی S7 1200  و S7 1500  زیمنس نرم افزار Step 7 TIA Portal  مورد نیاز است. (Total Integrated Automation)

 

 TIA Portal، نرم افزاری قدرتمند برای آینده!

پورتال اتوماسیون کاملا یکپارچه

نرم افزار قدرتمند تیاپورتال را می توانید به صورت رایگان با استفاده از لینک زیر از سیماتیک کنترل دانلود کنید:

دانلود نرم افزار TIA Portal زیمنس

شما مشتریان عزیز می توانید  مشخصات فنی  S7-300 و S7-1200  را از طریق لینک های زیر مشاهده نمایید.

PLC زیمنس سری S7-300

PLC زیمنس سری S7-1200

مشتریان عزیز می توانید نرم افزار های زیمنس را از طریق لینک مشاهده و به صورت کاملا رایگان دانلود نمایید 

نرم افزار محبوب وساده LOGO Soft Comfort

 

LOGO! Logic Modules

  LOGO زیمنس، کنترل کننده سیماتیک ساده و ارزان است، که برای کارهایی مانند، اتوماسیون ساختمان یا ماشین های کوچک کاربرد دارد، این PLC ، به صورت فشرده است و برنامه ریزی آن توسط کلید های روی آن انجام می‌شود. بعضی از این PLC ها دارای نمایشگر هم هستند و به طور کلی، PLC های لوگو، برای یک سیستم کوچک، تمام آن چه شما برای مدیریت سیستم نیاز دارید را برای شما به ارمغان می‌آورند. برای برنامه نویسی این PLC های دوست داشتنی، از نرم افزار ساده و کاربردیLOGO! Soft Comfort  استفاده می‌شود.

نرم افزار LOGO از پروژه های اتوماسیون کوچک، با پیکربندی و عملیات ساده و بصری، پشتیبانی می کند،در این نرم افزار، برنامه ریزی PLC ، در رایانه شخصی برای حالت تک و حالت شبکه و ایجاد برنامه سوئیچینگ، در نمودار تابع (FBD) یا نمودار نردبانی (LD) امکان پذیر است. تست، شبیه سازی، تست آنلاین و بایگانی برنامه های سوئیچینگ باعث می‌شود، LOGO!  خیلی نرم افزار پرکاربردی باشد. LOGO، انتخاب عالی برای راه حل سریع، آسان برای و به صرفه، برای کارهای کنترلی اساسی است.

از لینک زیر، می توانید این نرم افزار را دانلود نمایید:

دانلود نرم افزار LOGO soft Comfort

 Simatic C7

C7 ترکیبی از S7-300 و Operator Control  است و کار کنترلی را انجام می‌دهد، و بر روی نمایشگر آن می‌توانیم پیغام ها و رخدادها و مقادیر مربوط به فرآیند را دید و اتصالاتی را نیز توسط صفحه کلید، روی آن اعمال نمود، اتوماسیون زیمنس C7 نسبتاً قدیمی و فشرده بوده و انواع مختلفی دارد، که کاربرد آن‌ها با هم متفاوت است. برای برنامه نویسی این PLC ها، علاوه بر STEP7  نرم افزار Win CC Flexible نیز روی کامپیوتر مورد نیاز است، که با استفاده از آن می‌توان پیکربندی و تنظیمات پنل مانیتورینگ زیمنس را انجام داد.

Simatic 505

سری 505 که خود مدل‌های متفاوتی دارد، برای کار در پروژه های کوچک و متوسط طراحی شده است. همه اعضای این PLC به صورت فشرده، عرضه شده و برنامه نویسی آن ها با نرم افزار TISOFT  زیمنس انجام می‌شود.

پی ال سی های سری سیماتیک زیمنس، با نرم افزار قدرتمند Step7 Professional برنامه نویسی می‌شوند.

این نرم افزار را به صورت کاملا رایگان، می‌توانید از سیماتیک کنترل دانلود کنید:

دانلود نرم افزار STEP7 PROFESSIONAL زیمنس

در برنامه نویسی plc زیمنس با استفاده از نرم افزار Step 7 به RLO برمی خورید، که برای بیشتر افرادی که به آن برمی خورند، ابهام دارد. پیشنهاد می شود مطلب زیر را که مفهوم RLO  را روشن می کند از دست ندهید:

 

شما مشتریان عزیز می توانید PLC زیمنس را با استفاده از لینک مشاهده نمایید و اطلاعات و توضیحات فنی و عکس و کاتالوگ و قیمت انواع PLC را ملاحظه کنید..  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *